Solicitare CMR / ROMÂNIAîncărcată de pe telefon!

Cazare Arieseni

Trimisă în 07.06.26 12:26
autor jordashiUC [BUCURESTI]
» VIZUALIZĂRI: 528

Rog o recomandare de cazare in natura, preferabil cu restaurant unde ați fost multumiti


  • PERIOADA: Iulie -- NOPŢI CAZARE: 3
  • BUGET: Maxim 1300 -- TRANSPORT: Auto
  • ADULŢI: 2 -- COPII: 1 -- VÂRSTA: 13

Răspunsuri

Safta RaduCOPHONECONSILIER ONORIFIC AFA / ROMÂNIA128r[07.06.26 13:56]

Salutare!

În Arieșeni nu am avut cazare, dar îți pot recomanda două pensiuni în apropiere, asupra cărora cred că merită să arunci o privire:

- Conacul Samfirei, din Gârda de Sus (8 km. de Arieșeni) - vezi impresii

- Cotul Arieșului, din Vadu Moților (30 km. de Arieseni) - vezi impresii

Pensiunile sunt amplasate într-un cadru natural de vis, au restaurant, iar cea din Vadu Moților are și piscină.

N.B.: Safta Radu este CONSILIER ONORIFIC AFA pe destinația ROMÂNIA
EVALUAȚI:punctaj crt: 50 PMA [std] + 5600 PMA (8 voturi)

jordashiUCPHONEAUTOR SOL[07.06.26 13:57]

@Safta Radu: mulțumesc mult


Safta RaduCOPHONECONSILIER ONORIFIC AFA / ROMÂNIA128r[07.06.26 14:01]

@jordashi: Cu plăcere.

N.B.: Safta Radu este CONSILIER ONORIFIC AFA pe destinația ROMÂNIA

Marius 72COPHONE63r[09.06.26 09:20]

@jordashi: Bună dimineața!

Am avut de Crăciun cazare la Pensiunea Mama Uta. Cazare bună și masă la fel.

Însă hoinărind prin zonă am dat peste cătunul Casa de Piatră și pensiunea cu același nume. Zona este superbă iar unitatea de cazare ne-a plăcut deși am văzut-o doar de afară și puțin deschizându-i ușa de la intrare.

A fost îndeajuns pentru a rezerva - încă de atunci - toată pensiunea, iar weekendul viitor vom fi acolo 40 de persoane.

De știut, în lunile iulie și august se acceptă rezervări de minim 3 nopți, în restul anului minim 2 nopți.

Se poate servi mic dejun și cină sau îți poți pregăti personal mâncarea, având la dispoziție bucătărie, grătar și ceaun.

Dacă nu găsești și ai răbdare încă 2 săptămâni, îți pot oferi un supliment de informație.

EVALUAȚI:punctaj crt: 50 PMA [std] + 2100 PMA (4 voturi)

webmasterX[09.06.26 21:11]

@Marius 72:

Am avut de Crăciun cazare la Pensiunea Mama Uta. Cazare bună și masă la fel.

Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Procedând astfel, ai ocazia ca prin notele și evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acestei destinații.

Poți folosi linkul SCRIE REVIEW (îl găseşti şi în pagina 1 a saitului)


jordashiUCPHONEAUTOR SOL[09.06.26 21:13]

@Marius 72: mulțumesc, astept


tata123 🔱POSCONSILIER ONORIFIC AFA / ROMÂNIA1077r[12.06.26 09:44]

@jordashi: În Arieșeni am stat cu mulți ani în urmă (2019) la Pensiunea Iara (vezi impresii). De fapt, pensiunea se află în satul Galbena, pe drumul ce duce la Pătrăhăițești (asfaltat recent până în satul menționat). La vremea respectivă noi am fost mulțumiți de servicii și cazare, deși părerile erau împărțite (ca, de altfel, și acum).

Mai pot recomanda alte două unități de cazare din zona Apusenilor, unde am petrecut clipe frumoase: în septembrie 2025 am stat la Pensiunea Cernat din Albac (vezi impresii) - condiții moderne, gazde drăguțe, iar în 2019 și 2022 am poposit la Pensiunea Drumul Iancului din Ponorel-Vidra (vezi impresii) - gazde super amabile, mâncare bună, un climat „de acasă” .

Pentru detalii și fotografii privind cazările de mai sus, cițiți articolele postate.

Întreaga zonă a Apusenilor este superbă, obiectivele multiple, copilul destul de mare pentru a face față unor mici trasee.

Vacanță frumoasă și alegeri inspirate!

N.B.: tata123 🔱 este CONSILIER ONORIFIC AFA pe destinația ROMÂNIA
EVALUAȚI:punctaj crt: 50 PMA [std] + 2100 PMA (3 voturi)

jordashiUCPHONEAUTOR SOL[13.06.26 11:16]

@tata123 🔱: mulțumesc mult


Marius 72COPHONE63r[22.06.26 12:50]

@jordashi: Așa cum am promis, revin cu informații calde!

Am petrecut un weekend superb în cătunul Casa de Piatră, la pensiunea cu același nume.

De fapt, proprietarii au 2 pensiuni. Una mai veche cu 4 camere (2 duble, o triplă și o cvadruplă) și alta mai nouă cu 1 triplă, 7 duble și 2 apartamente cu câte 2 camere (bucătarie și baie comună la fiecare apartament).

La cerere, în camera dublă se poate introduce un fotoliu pat pentru o persoană.

Toate camerele, în afara apartamentelor, au baie proprie.

La parterul pensiunii mari se află un living, sală de mese și bucătăria.

Masa se poate servi din sacoșa ta sau comandând proprietarilor atât cina cât și micul dejun. Noi am avut pachet de 110 lei, separat costul e de 50 lei micul dejun și 70 lei cina.

Ce te pot asigura e că nu te vei ridica nesătul de la masă iar gustul mâncării este delicios, fiind gătită cu produse din ograda oamenilor ce te primesc cu mare drag.

După seara de drumeție - lungă de 21 km - am avut ciorbă de hribi și ceaun, plus prăjitură de casă și țuică. Puteam servi cât ne trebuia! Oala cu ciorbă și ceaunul erau lângă noi, un grup de 35 persoane.

Micul dejun avea inclusiv lapte muls de la vacile lor în acea dimineață.

Despre peisaje îți pot scrie doar atât: inchipuieste-ti că stai pe balcon și ai impresia că ești undeva pe marginea Raiului. De poate nu ai și căzut acolo...

Gazda are atestat de ghid montan și îți poate fi extrem de utilă dacă îți place să umbli prin zonă.

Ai pe aproape Peștera lui Ionele, Peștera Scărișoara, Ghețarul de la Vârtop, Peștera Coiba Mare, Poiana Călineasa și Cetățile Ponorului.

Am mai fost în zona respectivă de câteva ori, însă - de departe - e cea mai bună alegere din cele de până acum.

Depinde, însă, ce îți dorești să faci în zilele petrecute la munte, Casa de Piatră fiind indicată pentru mișcare sau opusul ei, relaxare totală. Nu ai variante de restaurant, gălăgie - antren sau jocuri pentru copii.

O mare problemă poate fi disponibilitatea. În lunile iulie și august se poate rezerva un sejur de minim 3 nopți.

Din discuțiile cu gazda am aflat, de exemplu, că în perioada 1-23 august nu are liberă nici o cameră (asta pentru a-ți face o idee). Dar tu mergi în iulie și, poate, ai șanse dacă vei alege această pensiune.

Un ultim amănunt, prețul camerei triple e 250 lei/noapte.

Sper să îți fie de folos cele scrise de mine!

EVALUAȚI:punctaj crt: 50 PMA [std] + 700 PMA (1 voturi)

jordashiUCPHONEAUTOR SOL[22.06.26 14:11]

@Marius 72: va mulțumesc foarte mult


webmasterXPHONE[22.06.26 16:25]

@Marius 72: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Procedând astfel, ai ocazia ca prin notele și evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acelei destinații.

În plus, când vei solicita informaţii despre o anumită destinaţie, cei care îţi răspund vor putea să o facă adecvat "profilului" tău turistic (vor putea vedea, de exemplu, în istoricul tău, locurile în care ai fost, unde ţi-a plăcut şi unde nu, din ce motive etc)

Poți folosi linkul SCRIE REVIEW (îl găseşti şi în pagina 1)


AmFostAcolo fără reclame?

  • Utilizatoriii LOGAȚI văd o versiune cu mai puține reclame

Vrei să vezi cum arată AFA cu mult mai puține reclame? LOGHEAZĂ-TE sau crează CONT NOU
  • După ce ți-ai creat și activat contul, poți accesa AFA fără reclame devenind membru afaFanClub
  • [11] total răspunsuri, până acum
  • SCRIE UN RĂSPUNS

    Doar utilizatorii autentificați (logați) pot răspunde.
    • Aveți deja un cont AFA? — logați-vă (autentificați-vă)
    • Nu aveți încă un cont AFA? — vă puteți crea unul în 10 sec
    Puteți folosi meniul „VIZITATOR” (vezi dreapta-sus) — atât pentru LOGARE cât și pentru CONT NOU

    Abonament

  • NU sunteți abonat/ă la acest fir de discutie - [NU primiți înștiințări când se scrie un răspuns] -- vă puteți însă abona mai jos
  • #G#9
      SOCIALs
    Alătură-te comunității noastre

    AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
    SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

     
    [C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
    AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 0.75046992301941 sec
    ecranul dvs: 1 x 1