ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2026
--- F ---
GR. VÂRSTĂ: > 60 ani
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 03.08.12
STATUS: PRETOR
DATE SEJUR
JUN-2026
DURATA: 2 nopți
Cuplu
2 ADULȚI
PREȚ SEJUR 172
FĂRĂ transport
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ MD
Raport PREȚ/CALITATE:
BUN

GRAD SATISFACȚIE
SERVICII:
100.00%
Încântat, fără reproș
CAZARE [camere etc]:
80.00%
Mai degrabă mulțumit
BUCĂTĂRIE ŞI MASĂ:
100.00%
Încântat, fără reproș
PLAJA şi MAREA:
100.00%
Încântat, fără reproș
DISTRACŢ. / RELAXARE:
100.00%
Încântat, fără reproș

NOTARE MEDIE REZULTATĂ
96.00%

AUTORUL ar RECOMANDA
această destinaţie unui prieten sau cunoscut
TIMP CITIRE: 6 MIN

O stea pentru piscina

Ilustrație video-muzicală
TIPĂREȘTE

Hotel Marina Tossa Costa Brava Spania

Avda Catalunya 27-29

reservas@hotelmarinatossa. es

Les coordonnées GPS

Latitude: 41.7254599

Longitude: 2.9242646

Hotelul ofera camere single, double, double superioare, triple si de familie. Hotelul are doar patru etaje si are lift. Puteți alege tipul de cazare care se potrivește cel mai bine nevoilor si atentie la descriere pentru ca nu toate camerele au aceeasi dotare standard, de ex minifrigider si AC, diferenta fiind data doar prin suprafata camerei, mobilier, dotare baie, prezenta unui balcon. Datorita acestui amalgam diferit de dotare a camerelor, acest hotel are pe frontispiciu doar o steluta!! Pacat, cu o mica învestitie în aparate AC si minifrigidere pot urca lejer la trei stele. De ce nu o fac ? Probabil costa mult un nou atestat… sau platesc taxe mai mici.

JC a rezervat pe la jumatatea lunii mai, prin booking, doua nopti la acest hotel în perioada 16-18.06, de marti pâna joi deoarece weekendul era ocupat si la prima optiune de camera dubla cu pat matrimonial si balcon plus mic dejun a si dat click !! Banii au fost retrasi imediat de pe card, 800 de lei, adica 72€/noapte plus taxa de conversie banca.

Nu a fost atent la mici amanunte ca de exemplu daca camera are AC si minifrigider, i se parea normal ca sa fie. Surpriza a fost ca NU !

Am plecat pe la aprox 8.30 din Istres si cu pauze de odihna si masa la benzinariile de pe autostrazi am ajuns la Tossa de Mar pe la ora 13, am descoperit hotelul dar înca nu puteam intra în parcare, va voi explica mai târziu si am facut retur spre supermarketul Dia care are parcare în fata magazinului.

Am mers pe jos fara bagaje, maxim 10 minute, deja era foarte cald, pâna la hotel. Din strada intri pe o alee lunga si pe partea dreapta este un gard natural din tufe de leandrii înfloriti iar pe partea stânga un sir de copaci desparte de zona rezervata parcarii,  2/3 din parcare este privata si parcheaza oricine si 1/3 este rezervata hotelului dar se taxeaza la fel, pretul este de 12 €/zi. Dupa amiaza este o persoana la poarta dar noi nu am avut nevoie de serviciile lui.

La receptie am primit cheia de la camera la etajul 1 si o cheie din plastic pentru a deschide poarta de acces/iesire din parcare pentru care am lasat garantie 10€. Am platit parcarea pentru doua zile si taxa turistica de 0,99 €/pers/noapte. Am dat o fuga în camera, am vazut ca nu are AC, doar un amarât de ventilator si nici minifrigider si am încercat sa schimbam camera, eventual sa platim în plus, dar nu s-a putut, hotelul era full. Dar aveti un ventilator !

JC ma întreaba, renuntam ? Cum adica ? Sa plecam acasa ! Nici pomeneala, am parcurs atâtia km pâna la Costa Brava, stam si ne bucuram de ceea ce avem, în timpul zilei umblam cât se poate.

Fuga dupa masina si bagaje si instalarea în camera. Ventilatorul clasic de pe vremuri a functionat non stop cât timp eram prin camera.

Camera

Camera e acceptabila ca marime, cu un pat matrimonial generos ca marime, lenjerie buna si curata, doua perne mari pe lungime, pe o parte a patului este o mica etajera oblica pentru a nu îngradi accesul la dulap care are totusi usi glisante. Dulapul este spatios, are rafturi pe o parte si bara de umerase pe cealalta parte. Cealalta parte a patului are o noptiera clasica.

Doua veioze grupate la mijloc asigura lumina suficienta iar pe tablia patului sunt comutatoarele pentru comoditatea de a aprinde/stinge lumina stând în pat. În coltul de lânga fereastra este un mic birou cu tablia oblica si un scaun. Un TV este agatat sus pe perete, alaturi o oglinda verticala, urmeaza o bancheta pentru bagaje.

Parchet laminat pe jos, curat. O perdea si draperie la fereastra usa ce da pe balcon. Pe balcon o masa rotunda si doua scaune din plastic ce le-am folosit pe post de uscatoare de prosoape. Privelistea este spre parcarea hotelului, cu vedere directa spre masina noastra.

Fara AC si minifrigider dar cu un ventilator amarât.

Baia

Baia este mica, zona de dus este asigurata de o cuva îngropata în pardoseala si cu o perdea de dus, nici nu ar fi fost loc pentru o cabina. Vasul de toaleta este înghesuit între perete si chiuveta. O oglinda mare dar fara suport pentru cosmeticale. Prosoapele, patru la numar plus cel de picioare curate si bune. Consumabile putine, doar hârtie igienica, un sapun mic la chiuveta si doua flacoane cu gel de dus si unul cu balsam de par de calitate, le-am apreciat.

Fara uscator de par.

Servicii personal

Camerista a venit, a schimbat prosoapele folosite, golit cosul de gunoi si ne saluta cu un zâmbet pe fata de câte ori ne intersectam pe culoar. JC zice ca personalul de curatenie este din America de Sud, asa o fi, anul trecut în Rosas prin restaurante si terase erau foarte multi sudamericani de lb spaniola.

Receptionerele amabile, erau la post tot timpul.

La baza scarilor este un stand cu multe brosuri turistice si cu oferte de petrecerea timpului.

Mic dejun

Micul dejun se serveste între orele 8-11, cu acces în trei intervale (8-9,9-10,10-11) pentru a evita aglomeratia.

La sosire, la receptie am fost întrebati în ce interval vrem sa mâncam, am ales intervalul 8-9, am primit un cartonas cu numarul camerei, cu bifa pe intervalul ales si password-ul pentru wifi, la intrarea în restaurant era un tânar care solicita sa vada acest cartonas.

Micul dejun este bun, gasim mezeluri diverse, unele picante specific spaniole, cascaval vreo doua feluri, brânza topita, omleta, cârnaciori, iaurt, produse de patiserie, pandispan cu fructe, briose, lapte, cereale, salate, rosii mici, compot de piersici si ananas, tavi cu fructe feliate : pepene rosu, pepene galben, rondele de portocale si mango, chifle cu seminte si alte doua soiuri de pâine.

 Cafea la expresor buna !

Micul dejun este de 3 stele plus !

Ce hotel de o stea are piscina?

Piscina

De la receptie, in dreapta este o sala cu mese de biliard si de acolo se intra in bar sau se iese pe terasa

cu vedere la piscina. Piscina este dreptunghiulara cu doua intrari si cea mai mare adâncime este de 2,70 m, apa curata si procentul de clor rezonabil. Pe zona verde sunt sezlonguri multe si umbrele, din pacate nu suficiente. Aici m-am relaxat pe un sezlong dar fara umbrela, cu un cocktail fara alcool si apoi cu o bere rece de la bar.

 Obiceiurile proaste le întâlnesti peste tot, prin urmare o parte din sezlongurile asezonate cu umbrela erau ocupate doar de prosoape si timp de doua ore nu a venit nimeni, apoi si-au facut aparitia un cuplu 75+, sau 50+…

Altii stateau pe terasa exterioara de la bar sub umbrele, eu am preferat balaceala din piscina. Nu stiu sa înot dar fac gimnastica în apa. Am reusit sa fac fotografii la piscina dimineata devreme dupa ce am iesit de la micul dejun.

Vremea

În aceasta perioada în Spania si Franta este extrem de cald, dupa amiaza te înabusi si simti ca nu poti respira, cu temperaturi de 39°C.

Concluzia

În Tossa am folosit piscina, am fost la malul marii, ne-am plimbat prin orasul vechi, am vizitat castelul de Tossa si am facut o mica croaziera de-a lungul coastei, dar va povestesc alta data.

Ne-am simtit bine în acest hotel chiar daca camera a avut lipsuri, data viitoare vom fi mai atenti la ce rezervam, acum pe site camera dubla superioara cu climatizare, minibar gratuit adica sticle de apa de 0,5 l, uscator de par (exact ce ne-a lipsit noua) costa 125,4 €/noapte.

Tossa de Mar este la 100 km de granita cu Franta, era plin de turisti francezi, toate statiunile din nordul Spaniei sunt cautate de turisti francezi, pentru ca e mai ieftin ca pe Côte d’Azur.

O vara frumoasa si linistita !

AmFostAcolo fără reclame?

  • Utilizatoriii LOGAȚI văd o versiune cu mai puține reclame
  • Ai dori o versiune COMPLET fără reclame? — devino membru afaFanClub -- citește mai mult

[fb]
---
Trimis de Yolanda in 23.06.26 23:25:53
Validat / Publicat: 24.06.26 07:25:29
INFO ADIȚIONALE
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Europa

VIZUALIZĂRI: 173 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI
SESIZEAZĂ
conținut, limbaj
Adn. FAVORIT

8 ecouri scrise, până acum, la acest articol

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Yolanda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
Impresiile fiind subiective, AFA nu poate garanta calitatea, relevanța, exactitatea, persistența ori conformitatea impresiilor si recomandărilor (cu asteptările și preferințele fiecarui cititor); deasemenea, responsabilitatea legală pentru afirmațiile făcute in articol revine integral și in mod exclusiv autorului (cf "Termenilor și conditiilor de folosire"); AFA sau administratorii săi neputând fi făcuti răspunzători în privinta corectitudinii ori efectelor de orice natură.
Poze atașate (se deschid în pg nouă)
P12 curtea hotelului
EVIDENTIAȚI ARTICOLELE CU ADEVĂRAT UTILE!
Dacă impresiile de mai sus v-au impresionat prin utilitate, calitate etc folosiți linkurile de mai jos, prin care puteți acorda articolului un BONUS în Puncte de Mulțumire-Apreciere (PMA) articolului.
Puteți VOTA acest articol: voturi de valoare mărită
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 33200 PMA (din 24 voturi)
NOTĂ: Mulțumită numărului de voturi primit, articolului i-a fost alocat automat un SUPERBONUS în valoare de 2000 PMA.

ECOURI la acest review

8 ecouri scrise, până acum

webmasterX
[24.06.26 07:23:58]
»

Mutat în rubrica "Marina Tossa Hotel, TOSSA DE MAR" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

-

Am setat coordonatele GPS conform indicațiilor, rezultând următoarea poziționare pe harta interactivă AFA.

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate.

webmasterPHONE
[24.06.26 07:34:02]
»

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (1) la momentul publicării, în rubrica curentă nu existau impresii din anul curent (2026) sau anul trecut (2025) ;
— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Voturile FB/FU, B/U sunt de valori semnificativ mai mari.

(Eventualele voturi exprimate anterior selecţiei au fost «convertite» în unele de 1300 PMA, respectiv 600 PMA)

webmaster13
[24.06.26 08:07:00]
»

iata fondul sonor propus

YolandaPHONEAUTOR REVIEW
[24.06.26 08:08:02]
»

@webmaster: multumesc.

YolandaPHONEAUTOR REVIEW
[24.06.26 08:12:02]
»

@webmasterX: mulțumesc.

elenaadinaPHONE
[24.06.26 11:49:51]
»

Chiar dacă ați avut mici neajunsuri <"Fara AC si minifrigider dar cu un ventilator amarât "> important este că v-ți simtit bine în acest hotel. 😊

"În aceasta perioada în Spania si Franta este extrem de cald, dupa amiaza te înabusi si simti ca nu poti respira, cu temperaturi de 39°C. "

Observ că temperaturile sunt mult mai ridicate față de Turcia! Noi în Side de-abia am avut 25-27 de grade ziua!

Bine că v-ați bucurat de piscină, dar și de plimbări frumoase și croazieră!

Pentru două nopți ați avut parte de o cazare rezonabilă. 😊

YolandaAUTOR REVIEW
[24.06.26 17:39:32]
»

@elenaadina:

Observ că temperaturile sunt mult mai ridicate față de Turcia! Noi în Side de-abia am avut 25-27 de grade ziua!

Datorita schimbarilor climatice, deasupra Spaniei si Frantei, în acest moment este efectul omega adica caldura este fixata într-o cupola deasupra acestor tari si nu se da dusa. Noi suntem în Provence, sudul Frantei si suntem prinsi în aceasta cupola. Dupa amiaza nu mai iesim din casa, nici nu e recomandat, la mine in balcon la umbra sunt 37 °C, simti ca ti se taie picioarele si creste tensiunea (o fii asa pt noi, cei 60+). Cum opresti aerul conditionat cum creste temperatura în casa.

Mai avem treaba pe aici, ca altfel veneam acasa.

Multumesc pentru vizita si ecou.

Si da, a fost o cazare rezonabila, piscina si MD-ul au salvat situatia.

nicole33
[25.06.26 23:36:16]
»

@Yolanda:

Interesantă această minivacanţă în care aţi încercat să fugiţi de caniculă.

JC a fost foarte inspirat în alegerea staţiunii, Tossa de Mar este o bijuterie ascunsă de pe Costa Brava. Alegerea hotelului a fost, în opinia mea, mult mai puţin inspirată. Am înţeles cum a fost cu alegerea tipului de cameră, dar nici poziţionarea hotelului nu mi se pare prea avantajoasă, fiind situat departe de mare. Nici eu nu aş fi crezut că e posibil să nu beneficiezi de aer condiţionat în camera de hotel, indiferent de numărul de stele.

JC ma întreaba, renuntam ? Cum adica ? Sa plecam acasa ! Nici pomeneala, am parcurs atâtia km pâna la Costa Brava, stam si ne bucuram de ceea ce avem, în timpul zilei umblam cât se poate.

Nici eu nu aş fi renunţat în pofida atâtor neajunsuri

Două zile au trecut repede, mai cu o plimbare, mai cu o bălăceală în piscină.

Nu am găsit în articol detalii referitoare la plajă şi mare. Tossa are o plajă superbă, o raritate faţă de celelalte staţiuni de pe Costa Brava, iar eu eram curioasă cum era apa mării în iunie în aceste condiţii de caniculă extremă.

Sfârșit SECȚIUNE Listă ECOURI scrise la articol

ROG REȚINEȚI:
  • Folosiți rubrica de mai jos (SCRIE ECOU) pentru a solicita informații suplimentare sau pentru a discuta cele postate de autorul review-ului de mai sus
  • Dacă ați fost acolo și doriți să ne povestiți experiența dvs, folosiți mai bine butonul de mai jos ADAUGĂ IMPRESII NOI
  • Dacă doriți să adresați o întrebare tuturor celor care au scris impresii din această destinație: in loc de a scrie un (același) Ecou în "n" rubrici, mai bine inițiati o ÎNTREBARE NOUĂ
    (întrebarea va fi trimisă *automat* tuturor celor care au scris impresii din această destinație)
SCRIE UN ECOU LA ACEST REVIEW
NOTĂ: Puteți folosi ptr formatarea ecoului: [b]...[/b], [i]...[/i], [q]...[/q]
EMOTICOANE ce pot fi folosite SHOW/HIDE
Sfârșit SECȚIUNE SCRIE ECOU

NOTĂ: Rubrica de mai jos vă permite să vă abonați (sau să vă dezabonați) la / de la notificări (înștiințări prin email) atunci când cineva răspunde unui text scris ca ecou mai sus.
Status Abonament Ecouri la acest review - abonament INACTIV [NU primiți înștiințări atunci când se scriu ecouri la acest review]
VREAU înștiințări pe mail când se postează ecouri la acest review
1 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
elenaadina
INFO: Membrii AmFostAcolo beneficiază de oferte speciale pentru această destinaţie - Solicită o ofertă personalizată

    SOCIALs
Alătură-te comunității noastre

AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

 
[C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = DA (IntC=1)
  • pagină generată în 0.063736915588379 sec
    ecranul dvs: 1 x 1