ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2026
DE AZE
--- M ---
GR. VÂRSTĂ: 50-60 ani
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 02.07.12
STATUS: TITAN
LUNA
MAR-2026

GRAD SATISFACȚIE
CADRUL NATURAL:
100.00%
Încântat, fără reproș
DISTRACŢ. / RELAXARE:
100.00%
Încântat, fără reproș

NOTARE MEDIE REZULTATĂ
100.00%

AUTORUL ar RECOMANDA
această destinaţie unui prieten sau cunoscut
TIMP CITIRE: 5 MIN

Tango Porteno, un show deosebit

TIPĂREȘTE URM de aici

S-a tot scris că dacă te afli în Buenos Aires trebuie să încerci să iei parte la un show de tango. Zis și făcut am rezervat o seară pentru această activitate. Sincer nu mi-a părut rău, dimpotrivă mi-a plăcut mult.

Câteva cuvinte despre istoria tangoului

Tangoul este sufletul și identitatea orașului Buenos Aires. Tangoul s-a născut la sfârșitul secolului XIX în subrubiile sărace și în zonele portuare din Buenos Aires, La Boca, San Telmo.

Orașul era plin de imigranți din Europa, foști sclavi africani și gauchos argentinieni. Având în vedere amestecul de populație, s-a amestecat și muzica astfel tangoul este compus din ritmuri europene+habanera cubaneză+candombe african.

Având rețeta, produsul nu s-a putut dansa oriunde astfel primele tangouri s-au dansat pe stradă, bodegi și bordeluri la început fiind respins de societatea mai înaltă, adică lumea bună :)

Ulterior tangoul a cucerit America de Nord și Europa, devenind o mândrie națională a Argentinei.

Revenind la showul la care am fost spectator, aceste obiceiuri dedicate publicului larg și turiștilor au început pe la jumătatea secolului XX, în niște cafenele care acum au devenit istorice. În prezent tangoul de scenă a devenit o industrie de divertisment.

De obicei și aproape întotdeauna pe scenă urcă între 5-12 cupluri dansatori profesioniști, soliști vocali și o orchestră live. Mesajul transmis prin spectacol este de fapt istoria tangoului.

Rezervare, preț și condiții

La sosire în Hotelul Savoy vezi impresii am cerut foaia cu opționalele. Erau acolo multe posibilități de distracție de la tururi simple de oraș până la vizitarea deltei Tigre sau excursie în Colonia. La capitolul tango oferta era destul de largă de la 60 usd până la 250 usd. Mi s-a recomandat Tango Porteno un show aflat în ofertă în acel moment pentru clienții hotelului.

Prețul acestui show a fost de 85000 ARS (1 pesos argentinian=0.0032 ron) Astfel am avut de plată 272 lei pentru show, transfer, cină compusă din 3 feluri, vin, șampanie cu o durată totală de 4 ore (19.30-23.30)

Plata a avut loc în incinta localului înainte de acces, și am putut plăti cu telefonul.

Nu există un dress code atât de strict, mai exact nu trebuie să mergi neapărat la costum și cravată dar nici în pantaloni scurți :) O ținută lejeră tip casual este acceptată, astfel pentru mine era ok că doar n-am cărat din România costumul, cravatele și pantofii de gală :)

Adresa localului este : Cerrito 570,C1010 Cdad,Autonoma de Buenos Aires,Argentina

Seara de tango

Am fost preluat de la hotelul Savoy cu un microbuz. Pe drum șoferul a oprit la un alt hotel unde a urcat un grup de turiști, probabil locali cam de vârsta mea dar extrem de veseli. Nu știu ce prafuri au luat dar veselia mi s-a transmis și mie, la sfârșit chiar au încercat să ceară scuze dar când au observat că râd și eu în hohote și-au dat seama că știu de glumă :)

Am ajuns la clădirea Tango Porteno aflat lângă teatrul Colon. Clădirea observată ziua seara este complet schimbată cu iluminația cu becurile foarte luminoase. Multă lume se îndrepta spre intrare. S-a stabilit ora de plecare de către șofer și am fotografiat numărul de înmatriculare a microbuzului.

Holul este foarte elegant, pentru a ajunge în sala mare care are o acustică excelentă se va trece printr-un bar elegant. Aici a venit o tanti cu un aparat pos și dus-au fost cei 272 lei.

Am primit și biletul care avea și un număr înscris. Pe baza acelui număr un angajat m-a dirijat spre o anumită masă, nu era nici prea departe dar nici prea aproape de scenă, era numai ok.

Iluminația în sală în timpul cinei și în timpul spectacolului era slabă din motivul evident ca să-ți atragă atenție ceea ce se întâmplă pe scenă. Dar pe fiecare masă erau niște veoize potrivite care funcționau pe baterii. Asta ca să vezi ce bagi în gură și să nu verși din gereșală paharul de vin.

Mesele erau aranjate în multe feluri dar cele mai multe pentru 2 persoane. Am ajuns la o masă 2+2, la care stătea un tânăr italian, până i-a venit prietena argentiniancă am intrat în povești, era în vacanță și el pe acolo.

A ajuns și meniul, se putea alege din mai multe preparate pentru antreu, fel principal și desert, voi atașa la poze trebuia ales din 4 feluri de antreu, 4 feluri principale și 3 feluri de desert.

După studierea meniului am ales ca și antreu Palermo (bruschete cu prosciutto, salată caprese, roșii la grătar, brânză cu pastă filată tip mozarella și pesto de busuioc. Ca și fel principal am ales din nou carne de vită Parque Patricios (friptură de vită la grătar, bife chorizo servită cu cartofi afumați, ceapă verde, sosuri chimichurri și criolla. Desertul se chema Monserrat (mousse de ciocolată cu coniac, cremă de portocale, dulce de leche, și biscuit fraged cu cacao și portocale.

Ca și băuturi se putea cere vin Benjamin Nieto Malbec, apă, sucuri, ceai, cafea. La sfârșit s-a adus și un pahar cu șampanie.

S-a lăsat timp pentru masă, dar până la urmă a început și spectacolul. Nu era doar tango era mult mai mult. Era ca o piesă de teatru în care ai putut vedea viața de odinioară în suburbiile Buenos Airesului. Și bineînțeles că nu era așa cum știam eu.

În partea de jos a scenei erau dansatorii, actorii, soliștii. Partea de sus a scenei era rezervată instrumentiștilor. Instrumentele observate de mine au fost: pian, contrabas, vioară și bandoneon (este instrumentul tradițional de tango, un fel de acordeon mai mic) Erau 6 instrumentiști câte unul la pian și contrabas, 2 persoane cu vioară și două persoane cu bandoneon.

Decorul scenei se schimba în timpul spectacolului în funcție de partea de spectacol. Erau și ceva efecte speciale, fum, lumini, etc. La sfârșit dansatorii s-a retras printre mese în așa fel ca să îi putem vedea de aproape. Erau adevărați profesioniști. Mie mi-a plăcut.

Dar la sfârșit s-a cerut bacșiș, am dat dar cu cardul.

Pentru a vă face o idee, voi alege 5 clipuri din zecile pe care am filmat. Recomand experiența oricui se află în Buenos Aires

Citește și CONTINUAREA aici

AmFostAcolo fără reclame?

  • Utilizatoriii LOGAȚI văd o versiune cu mai puține reclame
  • Ai dori o versiune COMPLET fără reclame? — devino membru afaFanClub -- citește mai mult

[fb]
---
Trimis de AZE in 25.06.26 00:29:10
Validat / Publicat: 25.06.26 07:32:07
INFO ADIȚIONALE
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Europa

VIZUALIZĂRI: 180 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI
SESIZEAZĂ
conținut, limbaj
Adn. FAVORIT

8 ecouri scrise, până acum, la acest articol

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AZE); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
Poze atașate (se deschid în pg nouă)
P17 Desert
EVIDENTIAȚI ARTICOLELE CU ADEVĂRAT UTILE!
Dacă impresiile de mai sus v-au impresionat prin utilitate, calitate etc folosiți linkurile de mai jos, prin care puteți acorda articolului un BONUS în Puncte de Mulțumire-Apreciere (PMA) articolului.
Puteți VOTA acest articol:
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 21800 PMA (din 22 voturi)
NOTĂ: Mulțumită numărului de voturi primit, articolului i-a fost alocat automat un SUPERBONUS în valoare de 2000 PMA.

ECOURI la acest articol

8 ecouri scrise, până acum

elenaadinaPHONE
[25.06.26 14:24:50]
»

Minunată experiență! 😊

Când am fost și eu în Buenos Aires, aș fi putut alege un astfel de spectacol, dar eram destul de obosită după zilele pline de vizite și am renunțat. Acum, citindu-ți articolul și văzând cât de frumos a fost, regret că nu am participat!

Dacă voi mai ajunge vreodată în Buenos Aires (ceea ce nu cred... 🥲), cu siguranță un spectacol de tango va fi printre primele lucruri pe care le voi rezerva!

Mulțumesc pentru că m-ai făcut să descopăr, chiar și acum, ce am ratat! 😅🥲

mprofeanuPHONE
[25.06.26 16:45:21]
»

@AZE: Frumos spectacol, am văzut filmulețele și mi-au plăcut! Ce bine că ai avut această posibilitate de a vedea așa ceva. Ai avut și oferta de la hotel. Noi am stat la un apartament, era cu recepționer permanent, dar nu aveau un pachet de excursii cum a fost la tine.

O informație de neprețuit pentru cei ce vor să ajungă acolo. Poate oferta se găsea și la agențiile lor de turism dar dacă știai. Și meniul a fost diversificat și bun. Merită cu prisosință! 🤗

elenaadinaPHONE
[25.06.26 18:04:25]
»

@mprofeanu:

Ce bine că am avut amândouă ocazia să vizităm Buenos Aires! 🤗

Cred că, într-adevăr, astfel de spectacole se puteau rezerva și prin agențiile locale.

Noi am avut această excursie opțională propusă de tour-operatorul cu care eram în circuit, dar, din păcate, după zilele foarte încărcate eram atât de obosită, încât am renunțat... 😮‍💨

Acum îmi pare rău, pentru că sunt convinsă că ar fi fost una dintre cele mai frumoase experiențe din Buenos Aires! 🌞

AZEPHONEAUTOR REVIEW
[25.06.26 18:36:25]
»

@elenaadina: @mprofeanu: multumesc pentru ecouri, adevarat showul de tango este ceva frumos si deosebit dar voi ati vazut ceva mult mai frumos ceea ce la mine nu era in program :cascadele Iguazu. Circuitul meu era concentrat pe vizitele capitalelor/metropolelor celor 3 tari, aveam de ales intre circuitul meu in 3 tari sau 2 tari (Brasil+Argentina) +cascadele Iguazu.

Am mai incercat un compromis dar tot eu am renuntat pana la urma. Vroiam sa merg din Buenos Aires intr-o excursie de o zi la cascade macar partea argentiniana ceea ce tehnic este posibil dar extrem de obositor, erau 2 variante una mai scumpa in forma de excursie cu preluare de la hotel sau mai ieftin pe cont propriu zburand de la aeroportul intern (care nu era atat de departe de hotel)

Pana la urma am renuntat in favoarea Coloniei din Uruguay.

FloriaPHONE
[26.06.26 09:44:33]
»

Minunat! Ți-am urmărit cu interes călătoria sud- americana. Acesta este articolul care mi-a plăcut cel mai mult, spune totul despre sufletul poporului argentinian. Dacă aș fi putut i-aș fi acordat 100 de voturi. Oare ar putea Cornel să ne dea posibilitatea să acordăm fiecare câte un “Golden Buzz” , în fiecare an? 😀

Pretul nu mi se pare mare. Un bilet la spectacolul de cabaret de la Cazinoul din Constanța (despre care am auzit de la o prietenă ca este foarte reușit) costă între 195 și 450 lei. Și sunt zgârciți… ar fi frumos din partea lor să ofere un pahar de șampanie pe terasa Cazinoului! 😂

Filmuletele mi-au făcut ziua frumoasă! Mulțumesc! 😘

AZEAUTOR REVIEW
[26.06.26 13:34:40]
»

@Floria: Așa este cum scrii, prețul a fost corect. Spectacolul văzut și piesele de tango au fost complet diferite de tot ceea ce știam despre tango. Mă rog trecerea între continente mai distorsionează/degradează un pic originalitatea. Dar asta probabil ați observat și voi prin clipurile video atașate. Personal am filmat integral.

Este minunat că scrii că vrei să dai 100 voturi iar Cornel să dea posibilitatea de a da câte un golden/persoană, asta chiar m-a amuzat... 😀 dar deocamdată este voie doar unul (atât ne permite WM tuturor timpurilor😀)

doinafil
[26.06.26 15:15:08]
»

Mă bucur că ai petrecut o seară frumoasă, de neuitat în Buenos Aires! Și prețul a fost unul rezonabil, având în vedere că v-au fost oferite și niște preparate și băutură!

Banii se duc, amintirile rămân! ...

AZEPHONEAUTOR REVIEW
[26.06.26 19:10:37]
»

@doinafil: Multumesc ca ati avut din nou rabdare sa cititi. Asa cum am povestit in ecoul anterior este o experienta complet diferita acolo si iti schimbi parerea despre tango.

Sint multe atractii in Buenos Aires care au legatura cu tango, dintre care o atractie gasesc deosebit de valoroasa si anume cea in care pe langa show vei lua parte personal la lectii de tango.

Sfârșit SECȚIUNE Listă ECOURI scrise la articol

ROG REȚINEȚI:
  • Folosiți rubrica de mai jos (SCRIE ECOU) pentru a solicita informații suplimentare sau pentru a discuta cele postate de autorul review-ului de mai sus
  • Dacă ați fost acolo și doriți să ne povestiți experiența dvs, folosiți mai bine butonul de mai jos ADAUGĂ IMPRESII NOI
  • Dacă doriți să adresați o întrebare tuturor celor care au scris impresii din această destinație: in loc de a scrie un (același) Ecou în "n" rubrici, mai bine inițiati o ÎNTREBARE NOUĂ
    (întrebarea va fi trimisă *automat* tuturor celor care au scris impresii din această destinație)
SCRIE UN ECOU LA ACEST REVIEW
NOTĂ: Puteți folosi ptr formatarea ecoului: [b]...[/b], [i]...[/i], [q]...[/q]
EMOTICOANE ce pot fi folosite SHOW/HIDE
Sfârșit SECȚIUNE SCRIE ECOU

NOTĂ: Rubrica de mai jos vă permite să vă abonați (sau să vă dezabonați) la / de la notificări (înștiințări prin email) atunci când cineva răspunde unui text scris ca ecou mai sus.
Status Abonament Ecouri la acest review - abonament INACTIV [NU primiți înștiințări atunci când se scriu ecouri la acest review]
VREAU înștiințări pe mail când se postează ecouri la acest review
4 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
doinafil, elenaadina, Floria, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Buenos Aires:


    SOCIALs
Alătură-te comunității noastre

AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

 
[C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = DA (IntC=1)
  • pagină generată în 0.06738805770874 sec
    ecranul dvs: 1 x 1