GRAD SATISFACȚIE
NOTARE MEDIE REZULTATĂ
După mai mult de o săptămână de absență la scris m-am uitat un pic pe unde am rămas. Puerto Madero era locul unde am mâncat acel prânz minunat după turul ghidat în care mi-am făcut o idee despre metropola sud-americană. vezi impresii
Și dacă călătorului îi stă bine cu drumul, vizitatorului îi stă mult mai bine cu luarea la pas al orașului, e mai sănătos. Astfel iată-mă în Puerto Madero, refuzând transportul înapoi la hotel (cu ocazia turului ghidat)
Buenos Aires nu are ieșire directă la mare la oceanul Atlantic. Această gură de vărsare Rio la Plata este marea pe acolo, dar cu legătură directă la ocean. Primul port s-a construit pe vremea conducătorului de atunci Eduardo Madero în 1882. Portul s-a amenajat dar după câțiva ani toți și-au dat seama că nu era suficient de adânc pentru unele nave maritime mai mari. Astfel întrre 1911-1926 s-a amenajat Puerto Nuevo funcțional și astăzi.
În 1989 s-a hotărât urbanizarea portului astfel 170 hectare de port s-au transformat în cartier și nu orice cartier ci unul turistic și financiar. Nu discutăm de niște zgârie nori ca în New York dar au crescut și aici câțiva cu vreo 55 etaje, iar acest skyline de Buenos Aires este un fel de simbol al portului Madero ca și podul Puente de la Mujer (podul femeii)
Din punct de vedere personal vizita la Puerto Madero s-a rezumat la o plimbare pe ambele maluri ale canalului (Rio Darsena Sur) În partea nordică se află Terminal Buquebus Puerto Madero (de acolo am luat feribotul spre Colonia Sacramento) Yacht Club Argentino, Amalia Lacroze de Fortabat Art Collection (artă contemporană argentiniană și internațională)
În Puerto Madero există mai multe muzee printre care nava muzeu Buque Muzeo Corbeta Ara Uruguay, Buque Museo Fregata ARA Presidente Sarmiento. Personal nu am fost în nici un muzeu dar nu am putut să nu remarc aceste 2 nave-muzeu care pluteau pe acolo.
O minune a tehnicii dar și a arhitecturii moderne este Puento de la Mujer. S-a construit în 1998 are 170 m lungime și partea din mijloc se rotește în așa fel ca navele înalte să pot trece pe lângă pod. Cum este posibil vedeți în următorul video :
Din Puerto Madero am reușit să ajung și la Costanera Sur cel mai mare și cel mai biodivers spațiu verde din Buenos Aires o adevărată oază pe lângă zgârie norii din port. Aici se află 350 hectare de lângă Rio la Plata. În anii 1930 a existat o plajă publică aici în anii 70 o groapă de gunoi. A fost declarată arie protejată în 1986 după ce natura a recucerit zona. Zona include mlaștini, păduri de salcie și pajiști de iarbă adăpostind 300 specii de pasări, mamifere, reptile și 500 de specii de plante native. Rezervația este deschisă de marți până duminică 8.00-19.00 intrarea este liberă și în principiu pe alei se poate alerga, se poate face ciclism, plimbări observarea naturii sau picnic.
Deoarece era deja după masă uitându-mă pe hartă am luat-o încet spre locul de cazare, dar nu fără a face diferite ocoliri pentru a vedea diferite obiective. Am trecut din Puerto Madero pe podul Rosario Vera Penaloza și pentru a ajunge pe bulevardul Paseo Colon am folosit strada Estados Unidos. La colț de intersecție am admirat facutatea de inginerie o clădire impozantă construită în 1952. Un grup de statuete din bronz Monumento Canto al Trabajo se poate admira în fața universității dar în mijlocul unui parc aflat între 2 benzi de circulație pe bulevardul susnumit. Grupul statuar este opera artistului argentinian Rogelio de Yrurtya în 1907 în Paris.
Luând la pas bulevardul susnumit am ajuns la piața denumită Plaza Juan Domingo Peron. Este de fapt un parc superb amenajat nu prea demult în 2014. Lipit de acest parc se află alt parc/piață Plaza de Las Armas Ejercito Argentino. În fundal vom observa un colos este clădirea Edificio Libertator. În această clădire funcționează ministerul apărării din Argentina. Clădirea beaux-art/clasicist s-a construit între 1938-1943. Colosul are o dimensiune de 130x60 m și are 18 etaje.
De aici am zărit Casa Rosada, sediul președinției. Tot ce am găsit în Plaza de Mayo am povestit în articolul acesta :vezi impresii
Dar până să ajung înpoi în Piața Mai am înconjurat clădirea Rosada pe partea cealaltă și am constatat că în grădina largă există și un heliport, asta ca să poată să fugă președintele ca Ceaușescu :) îmi aduc aminte ce a zis ghidul de Buenos Aires, citez: la noi în Argentina nu sînt cutremure, taifunuri, tsunamiuri sau alte calamități, dar avem ceva mult mai rău: poiticienii și corupția...
Mă rog nici pe partea de pământ unde locuim nu este mai bine :)
Ocolind grădina președintelui am zărit de departe o altă clădire impozantă. Este vorba despre Palacio de correos y telecomunicationes, sau poșta veche. Clădirea s-a construit între 1889-1928. În prezent clădirea se numește Mirador Central.
Ajuns înapoi în Plaza Mayo am putut vizita pe îndelete 2 obiective pe care nu am reușit în timpul vizitei ghidate. Prima este Catedrala Metropolitană Buenos Aires din 1779 (finalizat în 1822) Am mai povestit că catedrala are față de muzeu (chiar am confundat-o la început) stilul arhitectural este colonial spaniol și neoclasic. Dacă exteriorul l-am confundat interiorul arată ca o veritabilă catedrală.
După vizitarea catedralei am petrecut timp în interiorul clădirii Cabildo, muzeul revoluției de mai, se poate vizita fără taxă.
Având în vedere că la colțul intersecției cu catedrala se vede Obeliscul am luat-o către acesta bineînțeles că și pe bulevardul Roque Asanz Pena am văzut suficiente clădiri istorice interesante, monumente, statui cu nemiluita și bineînțeles pulsul orașului care mi-a plăcut.
Ajuns în Plaza de la Republica (inaugurat în 1937) am putut admira Obeliscul de aproape. Monumentul de 71 m înălțime s-a construit în 1936 arhitect fiind Alberto Prebisch. Obeliscul este simbol al orașului.
De la obelisc am luat-o spre Teatrul Colon dar în imediata vecinătate se află clădirea Tango Porteno unde urma să petrec o seară excelentă.
Teatrul Colon l-am admirat de afară. S-a lăudat mult acustica sălii. Teatrul început în 1889 și finalizat în 1908 a fost construit în stil ecletic. La arhitectură au constribuit Francesco Tamburini, Julio Dormal și Vittorio Meano.
Între Tango Porteno și teatrul Colon se află strada Tucuman, această stradă a fost parcursă de mine ca să ajung în Av Callao acolo unde se afla hotelul Savoy. În apropiere mai există 2 piețe simpatice Plaza Vaticano și Plaza Lavalle. Intrând pe strada Tucuman am trecut pe lângă clădirea care adăpostește curtea supremă a justiției (Curte suprema de justicia de la nation Argentina)
Aici finalizez acest articol dar mai urmează unul... făcut tot la pas.
O mică paranteză: acest articol a fost finalizat în timp ce mă uitam la meciul Argentina-Austria, CM2026. O seară bună vă doresc
AmFostAcolo fără reclame?
- Utilizatoriii LOGAȚI văd o versiune cu mai puține reclame
- Ai dori o versiune COMPLET fără reclame? — devino membru afaFanClub -- citește mai mult
Trimis de AZE in 22.06.26 23:19:40
- Alte destinații turistice prin care a fost: Europa
NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AZE); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
ECOURI la acest articol
- Folosiți rubrica de mai jos (SCRIE ECOU) pentru a solicita informații suplimentare sau pentru a discuta cele postate de autorul review-ului de mai sus
- Dacă ați fost acolo și doriți să ne povestiți experiența dvs, folosiți mai bine butonul de mai jos ADAUGĂ IMPRESII NOI
- Dacă doriți să adresați o întrebare tuturor celor care au scris impresii din această destinație:
in loc de a scrie un (același) Ecou în "n" rubrici, mai bine inițiati o
ÎNTREBARE NOUĂ
(întrebarea va fi trimisă *automat* tuturor celor care au scris impresii din această destinație)
- Apr.2026 Marele Buenos Aires - aşa cum le place argentinienilor să-l numească (I) — scris în 29.05.26 de Marius 72 din MEDIAş [SB] - RECOMANDĂ
- Mar.2026 O primă idee despre Buenos Aires — scris în 10.06.26 de AZE din SIBIU - RECOMANDĂ
- Apr.2024 Delta del Tigre – interesantă, dar parcă mai frumos e la noi! — scris în 25.02.26 de elenaadina din GURA HUMORULUI [SV] - RECOMANDĂ
- Apr.2024 Buenos Aires, orașul de care m-am îndrăgostit! — scris în 22.02.26 de elenaadina din GURA HUMORULUI [SV] - RECOMANDĂ
- Jan.2019 La plimbare prin Puerto Madero — scris în 25.05.20 de mprofeanu din PITEşTI - RECOMANDĂ
- Jan.2019 Prin Caminito în ritm de tango — scris în 21.05.20 de mprofeanu din PITEşTI - RECOMANDĂ
- Jan.2019 Buenos Aires – partea a treia — scris în 12.05.20 de mprofeanu din PITEşTI - RECOMANDĂ

























