GRAD SATISFACȚIE
NOTARE MEDIE REZULTATĂ
AmFostAcolo, la Bazilica Romano-Catolică din Oradea
Prima dată când am ajuns în acest loc a fost în urmă cu mulți ani, cu ocazia unei delegații făcută la F. ca de Bere din Oradea, (cred că era prin 1985:-?? ... astăzi ea, fabrica, nu mai există☹... în locul ei s-a construit un centru comercial și un altul de agrement). În puținul timp rămas după treburile la fabrică, am ales să mergem să vizităm „Muzeul Țării Crișurilor” ... care acum este „Palatul Baroc” . La vremea aceea, după cum spune net-ul,
”Muzeul Țării Crișurilor a funcționat în Palatul Baroc din Oradea între 17 ianuarie 1971 și 2006. Instituția a fost nevoită să părăsească palatul din cauza retrocedării imobilului către Episcopia Romano-Catolică
N-am să uit că atunci am văzut o mică reproducere (cu dimensiuni aprox. 25 x 16 x 18 cm) a statuii „Sărutul” , a sculptorului francez Auguste Rodin, care m-a impresionat prin frumusețea ei! :))... am căutat-o mai recent în multele săli ale muzeului actual al Țării Crișurilor, dar n-am mai văzut-o! :(... Tot atunci am intrat și în Catedrala Episcopală, dar prea multe lucruri de atunci, n-am reținut☹... de aceea acum, când am vizitat Oradea am alocat mult mai mult timp pentru a le vedea pe îndelete! :))
Adresa Complexului este: Strada Șirul Canonicilor nr. 2.
Acesta se compune din: Palatul Baroc, Catedrala Romano-Catolică și complexul arhitectural numit Sirul Canonicilor, o clădire aflată peste drum de catedrală, format dintr-un culoar lung de peste 250 m, compus din 10 clădiri înșiruite și 57 de arcade, construite pe parcursul a mai bine de un secol (1750-1875) , după cum am citit pe net.
Intrând în curtea complexului (numită Grădina Engleză) atenția mi-a fost atrasă de statuia Regelui Sf. Ladislau, (1040-1095) care a contribuit la întemeierea Oradiei, după spusele istoricilor.
A rămas în amintirea poporului și în documente ca suveran luminat. A desăvârșit încreștinarea Ungariei (a emis un cod de legi împotriva păgânismului și de interzicere a șamanismului; a construit biserici și a transmis creștinismul și vecinilor). Ca legislator creștin, Ladislau a promulgat legi deosebit de severe îndeosebi împotriva păgânismului și ereziei... Cultul Regelui Ladislau a contribuit din plin la dezvoltarea economică, turistică şi culturală a urbei. Reconstruită în stil gotic, catedrala din Cetatea Oradiei a devenit, începând din 1401, unul dintre cele mai mari centre de pelerinaj, alături de Catedrala San Marco din Veneţia şi Biserica din Assisi. Mai mult, vrând să aibă locul veşnic la picioarele Sfântului Ladislau, în Oradea au fost înmormântate mai multe capete regale, între care Regele Ştefan II, Regina Maria de Anjou şi consortul ei, Împăratul Sigismund de Luxemburg
S-a întâmplat ca data vizitei noastre aici – 4 iunie - să coincidă cu sărbătoarea romano-catolică Trupul și Sângele Domnului (cunoscută și ca Corpus Christi), o sărbătoare dedicată Preasfântului Sacrament al Euharistiei „Trupul și Sângele Domnului” sau „Preasfânta Inimă a lui Isus” . Aceasta are loc la 60 zile după Paștele catolic. În curte erau persoane, mai ales femei, care amenajau un fel de altare din ramuri verzi de pomi și cu icoane împodobite cu flori, obicei dedicat acestei sfinte sărbători.
Am intrat în Catedrală și, pe lângă măreția și frumusețea ei, am remarcat că pe contur și în altar sunt așezate, direct pe pardoseală, ramuri verzi rupte din copaci. Am căutat să aflu ce semnificație au aceste ramuri, dar n-am găsit! ☹Am găsit, în schimb, date despre construcția ei:
”Bazilica din Oradea, cu hramul „Adormirea Maicii Domnului” , este catedrala Diecezei de Oradea. Lăcașul constituie împreună cu Șirul Canonicilor și cu Palatul Episcopal cel mai mare ansamblu baroc de pe teritoriul României. Papa Ioan Paul al II-lea i-a acordat în anul 1991 rangul de basilica minor... (si)
Bazilica Romano-Catolică este cel mai mare edificiu în stil baroc de pe teritoriul Romaniei si printre cele mai frumoase bazilici din Europa. Poarta hramul „Sfanta Maria” . Bazilica a fost construită între anii 1752 – 1780, după proiectul italianuluiGiovarini Battista Ricca, în stilul barocului nord-italian. Pentru realizarea edificiului, Ricca preia planul celebrei biserici a iezuiților din Roma„, ll Gesu” , opera arhitectuluiVignola... După mai multe modificări de planuri şi stagnări ale lucrărilor, în vara anului 1779 lucrările i-au sfârşit. Un an mai târziu, pe 25 iunie 1780, are loc sfinţirea lăcaşului de cult...
Fac o paranteză și-mi spun părerea referitoare la hramul bazilicii: aici, pe net, datele nu sunt suficient de clare: „Adormirea Maicii Domnului” și „Sfânta Maria” nu înseamnă același lucru: adormirea Ei înseamnă, de fapt, plecarea Ei în Ceruri, iar Sfânta Maria este cea în „viață” , mama care L-a născut pe Isus!
Curioasă cum sunt, am vrut să știu ce înseamnă „basilică minor” (titlu acordat de Papă); am aflat – tot de pe net, desigur😊 – că acesta este titlul dat bisericilor cu o importanță deosebită pentru Biserica Catolică, aflate în comuniune cu cele patru basilicae maiores, care se găsesc la Roma... Aceste lăcașuri de cult se disting prin valoarea lor istorică, arhitecturală, artistică sau importanța lor ca centre de pelerinaj și viață liturgică activă
Interiorul catedralei este caracteristic unei bazilici, cu plan dreptunghiular, cu o singură navă și cu capele pe laturile lungi, despărțite între ele de coloane și arcade ce susțin acoperișul.
Altarul principal este din marmură de Carrara, sculptat de maestrul italian Triscornia, după planurile artistului Stefan Toth, în stilul neorenaissance (1897). Tabloul altarului, cu titlul „Ridicarea în ceruri a Maicii Domnului” a fost pictat în anul 1778 de artistul austriac Vincent Fischer, după stilul lui Giovanni Battista Tiepolo.
Cele două statui din altarul principal sunt opera lui Francisc Eberhardt, executate în anul 1897, și îi reprezintă pe Sf. Ștefan și pe Sf. Emeric. În afară de acesta mai sunt încă zece altare mai mici, dispuse - câte cinci, de-o parte și de alta a navei –în capelele bazilicii. Acestea sunt destul de simple, în comparație cu altele văzute de mine, dar nu mai puțin frumoase! :) Fresca de pe cupolă reprezintă imagini cu ’Triumful ceresc al lui Christos’ și a fost realizată de bavarezul Nepomuk Schopf.
Catedrala mai are o orgă impresionantă, frumoasă, ce datează din anul 1780, funcţională şi azi, după ce a fost reabilitată timp de doi ani (între 2020-2022) într-un atelier din Gheorghieni, jud. Harghita. Importanța orgii este că ea a fost donată catedralei de împărăteasa habsburgică Maria Tereza. Orga dispune de 32 de registre și peste 2500 de tuburi și funcționează la capacitate maximă. Datorită acusticii excepționale a bazilicii, orga este folosită frecvent pentru concerte de muzică sacră și festivaluri organizate de Episcopia Romano-Catolică.
Aceasta este așezată deasupra intrării în bazilică, la etaj (P14). Curios este că, înaintând spre altarul principal, am observat pe partea stângă o altă orgă, mai mică (P15, P25), care nu știu dacă (mai) funcționează, sau nu:-?? În dreptul ei, însă pe partea dreaptă, se află amvonul, executat din marmură de culoare roșiatică.
După ce am făcut poze și m-am odihnit puțin pe o banchetă, admirând încă odată toate picturile și statuetele din interior, am plecat de-acolo cu o stare de liniște, de bine, pe care numai un lăcaș sfânt ți-o poate da! :)
Am ieșit din curtea engleză și, vis-à-vis, pe partea cealaltă a străzii am văzut (și fotografiat) cea de-a treia clădire a complexului baroc, numită „Șirul Canonicilor” .
Catedrala Romano-Catolică este frumoasă și încărcată de istorie! Merită cu prisosință, dacă vă aflați în Oradea, să mergeți s-o vedeți! :))
AmFostAcolo fără reclame?
- Utilizatoriii LOGAȚI văd o versiune cu mai puține reclame
- Ai dori o versiune COMPLET fără reclame? — devino membru afaFanClub -- citește mai mult
Trimis de doinafil in 28.06.26 13:56:55
- Alte destinații turistice prin care a fost: Italia, Franța, Turcia, Spania, Țările Nordice
6 ecouri scrise, până acum, la acest articol
NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (doinafil); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ECOURI la acest articol
6 ecouri scrise, până acum, la acest articol
@webmaster13:
Mi-a plăcut mult muzica atașată!
👍Mulțumesc! 🙏... și 🥰🥰🥰
Foarte interesant articolul! 🤗
În legătură cu ramurile verzi, cred că am găsit explicația.
Din câte am citit, la sărbătoarea Corpus Christi ele simbolizează viața, renașterea și binecuvântarea lui Dumnezeu.
În multe locuri, bisericile și traseul procesiunii sunt împodobite cu ramuri verzi, iar după slujbă credincioșii le iau acasă, considerându-le un semn de ocrotire și binecuvântare.
Mi se pare un obicei foarte frumos și plin de simboluri!
Mi-a plăcut și interiorul catedralei! 😊
@doinafil: Mă bucur că, prin intermediul tău, am avut și eu posibilitatea să vizitez catedrala. În 2019, când am poposit o noapte și o jumătate de zi în Oradea, am găsit-o închisă, fiind în renovare, și se săpa în părculețul din față. Cu regret, din cadrul complexului baroc nu am putut studia îndeaproape decât Șirul Canonicilor.
Într-adevăr, catedrala e impresionantă, poate prea bogat ornamentată în interior pentru gustul meu, dar acesta e specificul bisericilor baroce.
Cât despre sărbătoarea Corpus Christi (” Trupul lui Hristos sau Solemnitatea Preasfântului Trup și Sânge ale lui Cristos” ), ea celebrează” prezența reală a lui Iisus Hristos în Euharistie (pâinea și vinul sfințite)” și are loc în prima zi de joi de după Duminica Sfintei Treimi, deci la 60 de zile după Paști, sau în duminica următoare.
Am fost în Andaluzia în urmă cu mulți ani la sfârșit de mai-început de iunie și am prins celebrările în mai multe locuri (Sevilla, Cadiz) în zile diferite, spre mirarea mea. Explicația e cea de mai-sus. În Sevilla am asistat la procesiunea care a străbătut centrul orașului, cu statuia Fecioarei Maria purtată într-o caleașcă trasă de cai. Iar într-unul din satele albe am ajuns în ziua următoarea sărbătorii și pe jos era un covor de crengi de brad și flori de munte.
Foarte frumos, foarte emoționant!
Felicitări pentru review și pentru curiozitatea care vă mână de la spate pe tine și Mihai să explorați mereu locuri noi și interesante. —
@elenaadina:
Mulțumesc pentru vizită, ecou și vot, Adina! 🙏
”În multe locuri, bisericile și traseul procesiunii sunt împodobite cu ramuri verzi, iar după slujbă credincioșii le iau acasă, considerându-le un semn de ocrotire și binecuvântare
Dacă e așa, atunci seamănă puțin cu sărbătoarea de dinaintea Paștilor, cea a Floriilor, la ortodocși! Și noi luăm acasă ramuri de salcii sfințite și le punem la intrarea în casă și la icoane, pentru ocrotire!
Pe mine m-a impresionat că toată bazilica era „ornată” cu aceste ramuri tinere, rupte din pomii/copacii parcului din complex, lucru pe care nu l-am văzut în bisericile noastre. ![]()
![]()
![]()
@Carmen Ion:
Mulțumesc frumos pentru ecou, Carmen! Îmi pare rău că atunci, în 2019 nu ai putut vizita interiorul acestei frumoase bazilici!
Am recitit pasaje din articolul tău „Bravo, Oradea!” și abia acum am reținut ce este cu stilul „secession” :
”„Termenul secesiune, o variantă germană a curentului Art Nouveau apărut în Europala sfârșitul secolului al XIX-lea și începutul secolului XX, s-a aplicat în cercurile artistice tuturor eforturilor de desprindere (în latină: secessio = separare, scindare) din vechile tipare, căutându-se căi de combatere a sărăcirii și uniformizării comportate de standardele producției industriale”
Era firesc ca el să pătrundă și în Transilvania, la vremea aceea ea făcând parte din imperiul austro-ungar! Este un stil frumos, plăcut ochiului, de-aceea s-a și construit atât de mult și de frumos în Oradea și în partea transilvană!
Ca și tine, și eu sunt „îndrăgostită” de Oradea! Dacă cineva mi-ar propune să-mi aleg un loc din România în care să mă mut - cu casă, cu tot -acela ar ar fi... două, de fapt: Oradea sau Iași. Ambele îmi plac la fel de mult!
Încă odată mulțumiri! 🙏... și ![]()
![]()
![]()
- Folosiți rubrica de mai jos (SCRIE ECOU) pentru a solicita informații suplimentare sau pentru a discuta cele postate de autorul review-ului de mai sus
- Dacă ați fost acolo și doriți să ne povestiți experiența dvs, folosiți mai bine butonul de mai jos ADAUGĂ IMPRESII NOI
- Dacă doriți să adresați o întrebare tuturor celor care au scris impresii din această destinație:
in loc de a scrie un (același) Ecou în "n" rubrici, mai bine inițiati o
ÎNTREBARE NOUĂ
(întrebarea va fi trimisă *automat* tuturor celor care au scris impresii din această destinație)
- Jul.2016 Bazilica Minor Oradea — scris în 19.08.16 de AZE din SIBIU - RECOMANDĂ
- Jun.2010 Bazilica Romano-Catolica (Basilica Sfânta Maria) — scris în 02.07.10 de creivean din ORADEA - RECOMANDĂ
- Jun.2010 Palatul Baroc (Palatul Episcopiei Romano - Catolice) — scris în 02.07.10 de creivean din ORADEA - RECOMANDĂ
- Jun.2010 Sirul canonicilor — scris în 02.07.10 de creivean din ORADEA - RECOMANDĂ

Rog așteptați...






















